Niewinność Bratz Dolls

 

 

       Pozbawione upiornego makijażu i mocno dwuznacznych strojów, pokazały się zupełnie au naturel!  I raczej nigdy by do tego nie doszło, gdyby nie twórcza akcja australijskiej artystki i ilustratorki Soni Singh.

       Wyszukiwane w second-handach, na śmietnikach lub aukcjach porzucone lalki Bratz Dolls, w rękach Soni  przechodzą spektakularne przeobrażenia! Moc zmywacza do paznokci robi solidny demakijaż na twarzach, a ich nogi przystosowane do butów na obcasie artystka zamienia na takie, na które idealnie pasują potem kamaszki lub baleriny. Kuse ubranka zamienia na ogrodniczki, dziewczęce sukienki i ręcznie dziergane sweterki. Nowe Bratz Dolls nie piją szampana, nie umawiają się na randki i nie jeżdżą limuzyną. Za to radośnie wróciły do niewinności, bawiąc się w lesie, dbając o rośliny w ogródku, czy opiekując się zwierzętami. Ich dziecięce twarze, naturalny kolor ust i piegi malują szczęście i beztroskę dzieciństwa.

       Świat potraktował projekt Soni poniekąd jako ważki głos w debacie dotyczącej seksualizacji zabawek i wzoru kobiecości, jaki sprzedaje nam marketing. Uznano, że reaktywowane lalki Bratz Dolls mogłyby w wielu społeczeństwach naznaczać wychowywanie dzieci w kierunku poszanowania kobiet. Artystka jednak uważa, że przedsięwzięcie to miało być raczej zachętą do twórczych i ekologicznych działań.

       Co miesiąc artystka wystawia jedną lalkę na aukcję charytatywną, z czego dochód przeznaczany jest na zasilanie organizacji pozarządowych. Przykładem niech będzie rudowłosa Lexi;  zdobywając ponad 1,6 tys. dol. wspomogła tasmańską organizację na rzecz ochrony przyrody.

Oficjalna strona Tree Change Dolls

Miminko Bratz Dolls (15)     Miminko Bratz Dolls (14)

Miminko Bratz Dolls (13)     Miminko Bratz Dolls (12)

Miminko Bratz Dolls (11)     Miminko Bratz Dolls (7)

Miminko Bratz Dolls (6)     Miminko Bratz Dolls (5)

Miminko Bratz Dolls (4)

Miminko Bratz Dolls (9)

Miminko Bratz Dolls (20)

Miminko Bratz Dolls (18)

Miminko Bratz Dolls (17)

Miminko Bratz Dolls (16)

 

Miminko Bratz Dolls (3)

Miminko Bratz Dolls (2)

Miminko Bratz Dolls (1)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *