Nieprzemyślane zabawki, z przypadkową koncepcją nie mają głębszego sensu. A te najlepsze na świecie to elementy przyrody – drzewo, patyki, kamienie, pióra, kora drzew, woda i piasek. Z naturalnych tworzyw często powstają zabawki bliskie zmysłom dziecka. 

      Dziś piszę o montessoriańskim modelu wszelkich pomocy, które pozwalają dziecku odbierać świat sensualnie. 

      Wykonane z naturalnych materiałów, w stonowanych kolorach, wyzwalają twórczą aktywność i działają na zmysły, kształtując poczucie piękna, dobry gust i niezależną osobowość.  To zamysł, który odchodzi od chaosu, nadmiaru niepotrzebnych bodźców – dźwięczących, świecących elementów, i pójście w kierunku ciszy, natury. W stronę obserwacji, samokontroli, samoświadomości. Jest to całościowe, intuicyjne odbierania świata i wrażeń. 

      Obok zabawek i pomocy dydaktycznych w koncepcji montessoriańskiej, ważne są też okoliczności. Filozofia tej edukacji wyróżnia znaczenie ciszy i milczenia podczas zabawy – kontemplacji, która wydobywa zupełnie inny rodzaj wrażliwości na wszystko, co dziecko otacza. Prowokuje do myślenia, wsłuchiwania się w siebie i doświadczania swoich emocji. 

      Wybrałam najbardziej pasującą do tej koncepcji zabawkę. Jest to „Wędka jak malowana” od MUMIKO. Zręcznościowa, rozwijająca koordynację ruchową. Wycisza, wyzwala skupienie i karmi zmysły! Jak zwykle pięknie pachnąca drewnem, w pastelowym niebieskim i różu. 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *