Kontrasty dla noworodków i niemowląt

     Morris Louis

      Jeśli noworodki i niemowlęta widzą świat w pewien sposób, to możemy pokazywać im na sporym ekranie lub wydrukowane na dużym papierowym formacie obrazy, stanowiące twórczość powstałą z emocji artystów. 

      Angielski specjalista od chirurgii oka, Romesh Angunawela, sprawdził za pomocą badań, jakie zmiany zachodzą w rozwoju wzroku w pierwszym roku życia dziecka. Noworodki postrzegają otoczenie jakby przez bardzo gęstą mgłę. Dziecko wtedy najwyraźniej widzi jedynie z odległości 20-30 cm. Niezauważalne są też kolory i kształty. Widoczne są za to duże kontrastowe zestawienia barw. W drugim/trzecim miesiącu życia dziecko zaczyna dostrzegać bardziej złożone kształty i mocno skontrastowane powierzchnie. Odkrywa wtedy też kolory i potrafi się na nich skupić, pod warunkiem, że są jaskrawe i mocne. Czwarty miesiąc życia to dla malucha świat widziany wreszcie bez efektu rozmycia, stają się dostrzegalne więc szczegóły, mniejsze kontrasty, faktury i odległości. 

      Wybrałam do tego sztukę kilku artystów, którzy tworzyli w kierunkach: color field painting i hard edge. Na ich obrazach są głównie kolory, kontrasty i przemyślane, ładne łączenia barw.  

      Color field painting to sposób ukazania potencjału ekspresji koloru, jego emocjonalnego oddziaływania. Na przykład, obrazy tworzone tą techniką, zajmujące całe ściany, miały wypełnić całkowicie pole widzenia obserwatora, wchłonąć go, sprawić, aby ogromnych rozmiarów kompozycje w pewnym sensie stały się jego środowiskiem, dając wrażenia i przeżycia estetyczne.

      Sztuka tworzona metodą hard edge bazuje na ostrych, kontrastowych konturach, przechodzących między kolorowymi plamami, w jednej lub kontrastowej tonacji. Jest tam też geometria, abstrakcjonizm, a pierwsze miejsce zajmuje właśnie kolor, jasny i ostry.

                      

              Morris Louis                                                        Frank Stella

Frank Stella

Frank Stella

Frank Stella

Frank Stella

Frank Stella

Frank Stella

Frank Stella 

Kenneth Noland

Kenneth Noland

Kenneth Noland

Kenneth Noland

Morris Louis

Morris Louis

Paul Jenkins

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *