Nostalgia, inny wymiar, podekscytowanie, czary, zamyślenie, szczęście i nie wiem co jeszcze wzbudza we mnie film do utworu „If it doesn’t rain”  szwedzkiej wokalistki Sally Shapiro !!

      Twórczynią klipu jest Iris Beatrix, amerykańska producentka filmowa z Wenezueli, która zmontowała go w oparciu o stary, z roku 1953 (!) krótkometrażowy film animowany pt. „Měsíční pohádka, którego twórcą był Zdenek Miler, czeski reżyser, scenarzysta , rysownik, a którego i tak najbardziej kojarzę z tego, że stworzył Krecika.

miminko czeskie bajki (17)

       Czeskie stare bajki. Czy to, że przywołują dzieciństwo, czy przez to, że posiadają magię, sprawiają, że znów mam ochotę zatopić się w świecie rumianych policzków i czystej prawdy w oczach postaci. Oszczędność detali, dźwięków, lakoniczność kolorów i brak jaskrawości sprawiały wyostrzenie dziecięcych zmysłów.

 

       Delikatność utworu Sally Shapiro, bajkowy dźwięk, do tego pięknie dziwny tekst, wszechobecna ultramaryna, czerwone kolorki na policzkach, dużo srebra, tworzą estetykę, która porusza.

       I fabuła. Dla mnie to poetycki film pełen melancholii i przenikających symboli. Postać dziewczynki namalowanej pewną późną zimą przez dziecko w ciepłym domu. I chłopiec za oknem, powstały z mrozu. Ciepło i zimno. Opowieść o różnicach. O rozbieżnych światach, którym dane było spotkać się tylko przez chwilę. I których spotkanie staje się śmiertelne wraz z nadejściem radosnej wiosny.

miminko czeskie bajki (15)        miminko czeskie bajki (9)

miminko czeskie bajki (12)        miminko czeskie bajki (11)        miminko czeskie bajki (13)

miminko czeskie bajki (16)miminko czeskie bajki (5)

        miminko czeskie bajki (3)       miminko czeskie bajki (1)

miminko czeskie bajki (2)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *